Primaria Municipiului Bailesti

Organigrama
Bugetul local
Bilant
Regulament de organizare si functionare
Regulament de ordine interioara
Proiecte cu finatare europeana
Planul de Mobilitate Urbana Durabila 2023-2030
Strategia Integrată de Dezvoltare Urbană a Municipiului Bailesti pentru perioada 2021 - 2027

Consiliul Local
Componenta
Comisii de specialitate
Atributii
Regulamentul de organizare si functionare

Functionari publici

Relatii cu publicul
Anunturi concurs
Solicitari informatii de interes public
Achizitii publice
Lista documente de interes public si gestionate
Buletin informativ/Raport Legea 544/2001
Institutii subordonate
Strategia nationala anticoruptie
Prelucrarea datelor cu caracter personal

Accesibilitate
Accesibilitate web

Anunturi si comunicari

Anunt in atentia cetatenilor
10 aprilie 2023

Gasiti aici anuntul privind buruiana ambrozia.

Anunt in atentia cetatenilor
02 martie 2023

Semnalele de alarmare a populatiei si semnificatia acestora:
  • Prealarma aeriana:
    Transmite catre populatie probabilitatea producerii unor dezastre sau a unui atac aerian.
    Se compune din 3 sunete a 32 de secunde fiecare, cu pauză de 12 secunde intre ele.
  • Alarma aeriana:
    Previne populatia despre iminenta pericolului de lovire a localitatii respective.
    Se compune din 15 sunete a 4 secunde fiecare, cu pauză de 4 secunde între ele.
  • Alarma la dezastre:
    Previne populatia asupra pericolului produs de dezastre naturale.
    Se compune din 5 sunete a 16 secunde fiecare, cu pauză de 10 secunde fiecare.
  • Incetarea alarmei:
    Instinteaza populatia ca pericolul a trecut.
    Se compune dintr-un sunet continuu, de aceeași intensitate cu durată de 2 minute.

Anunt in atentia producătorilor și comercianților de băuturi
03 februarie 2023

Producătorii și comercianții de băuturi trebuie să se înregistreze în baza de date a Sistemului de Garanție-Returnare (SGR) până pe 28 februarie
Înregistrarea este obligatorie și se face pe site-ul administratorului SGR, www.returosgr.ro

Producătorii, importatorii și comercianții de băuturi au obligația legală să se înregistreze până pe data de 28 februarie 2023 în baza de date a Sistemului de Garanție-Returnare. Toate societățile comerciale din România care au calitatea de producători, importatori sau comercianți de produse din categoriile apă îmbuteliată, băuturi răcoritoare, bere, cidru, vin, băuturi spirtoase, în ambalaje de unică folosință din plastic, aluminiu sau sticlă, cu dimensiuni între 0,1 l și 3 litri, precum și companiile din industria ospitalității ce comercializează aceste produse trebuie să se înregistreze online pe site-ul www.returosgr.ro al administratorului SGR, conform Hotărârii de Guvern nr. 1074/2021.
Procedura de înregistrare este una simplă
  • Se va crea un cont de utilizator, introducând datele de identificare ale companiei și datele de contact ale persoanei desemnate în relația cu administratorul SGR.
  • După activarea contului, persoana desemnată în relația cu administratorul SGR va completa toate informațiile solicitate, în conformitate cu prevederile legale.
  • După introducerea acestor date, se va genera Formularul Standard de Înregistrare în SGR - completat automat cu datele deja introduse. Formularul trebuie semnat de către reprezentantul legal, folosind o semnătură electronică simplă sau calificată, tot prin intermediul portalului RetuRO.

Ulterior înregistrării, se va trece la următoarea etapă, semnarea contractului cu administratorul SGR, RetuRO Sistem Garanție Returnare S.A., de asemenea pe site-ul returosgr.ro.
Neînregistrarea în baza de date operată de către administratorul SGR atrage după sine o amendă între 20.000 și 40.000 RON.

03 octombrie 2022

Conform Hotărârii nr. 714 din 26 mai 2022 privind aprobarea criteriilor pentru autorizarea, construcția, înscrierea/înregistrarea, controlul, exploatarea și întreținerea sistemelor individuale adecvate de colectare și epurare a apelor uzate, persoanele fizice și juridice, proprietari a spațiilor conectate la un sistem individual adecvat de epurare au obligația de a se înscrie în Registrul de Evidență a Sistemelor Individuale Adecvate pentru Colectarea și Epurarea Apelor Uzate al Municipiului Bailesti în termen de 120 de zile de la conectarea incintei la sistemul de colectare și/sau epurare a apelor uzate.

Obligația înregistrării revine și proprietarilor de sisteme individuale adecvate construite înainte de intrarea în vigoare a prezentului act normativ, în termen de 180 de zile de la intrarea în vigoare a Hotărârii Guvernului.

În conformitate cu art. 23 din Hotărârea nr. 714 din 26 mai 2022 privind aprobarea criteriilor pentru autorizarea, construcția, înscrierea/înregistrarea, controlul, exploatarea și întreținerea sistemelor individuale adecvate de colectare și epurare a apelor uzate, nerespectarea de către persoanele fizice și juridice a obligației de înscriere în registrul menționat constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 5.000 de lei la 10.000 de lei.

Cererea poate fi depusa la Registratura primariei sau trimisa pe e-mail la adresa clbailesti@yahoo.com.

27 august 2020

Hotararea nr 22 a Comitetului Local pentru Situatii de Urgenta poate fi vizualizata aici.

24 august 2020

Hotararea nr 21 a Comitetului Local pentru Situatii de Urgenta poate fi vizualizata aici.

10 august 2020

Hotararea nr 20 a Comitetului Local pentru Situatii de Urgenta poate fi vizualizata aici.

06 mai 2020

Comunicare masuri in cazul arderii miristilor. Citeste aici.

Municipiul Bailesti
Asezare geografica
Festivitati locale
Personalitati